لشکر «مری باربور» و صاحب‌خانه‌های طمع‌کار

فرناز سیفی

آن‌ها اما فکر مری باربور را نکرده بودند. مری که از دست صاحب‌خانه‌های حریص و بی وجدان شهر جانش به لب رسیده بود که پیش از این هم با خساست تمام حاضر نبودند کوچک‌ترین هزینه‌ای بابت تعمیرات خانه‌ها انجام دهند، فکر کرد «دیگر بس است». دست بر زانو گذاشت، بلند شد و سراغ تک‌تک زنان محله‌ رفت، تشویق‌شان کرد که ساکت نمانند، دورهم جمع شدند و «انجمن حق مسکن زنان» را راه‌اندازی کردند

همسوسازی به قیمت نخبه‌کشی

فرنوش امیرشاهی

وقتی تنها دو هفته بعد از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد، تغییرات در ساختار مدیریت این نهاد با حکم رهبر جمهوری اسلامی آغاز شد، تحول در سیاست‌های کلان آن نیز متناسب با دیدگاه‌های آیت‌الله علی خامنه‌ای، قابل پیش‌بینی بود.

تا، زنی نامزد ریاست‌جمهوری مصر شود

فرناز سیفی

امسال برای رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری مصر، تنها یک زن جرات کرد و پا پیش گذاشت و خواست نامزد شود: مونا پرینس که استاد دانشگاه در رشته ادبیات انگلیسی است و فعال حقوق زنان. با این‌حال او نتوانست ۲۵هزار امضای لازم را جمع‌آوری کند.

ایسلند با «چماق» قانون در مقابل دستمزد نابرابر

فرناز سیفی

فمینیست‌ها و مدافعان برابری در ایسلند با استقبال از این حرکت، می‌گویند که تا قبل این دستمزد برابر در محیط کار بیشتر «لطف و منت» بود؛ حالا اما دولت این قوانین استاندارد را «چماق» کرد و بر سر هر کارفرمایی خواهد کوبید که حاضر نباشد به برابری تن دهد.

زنان مراکش، سردفتر و محضردار

فرناز سیفی

زنان مراکش کمپین موفقی با نام «یک میلیون امضا» را در کشور خود به راه انداختند و با جمع‌آوری امضاها و ارائه آن به دولت، خواستار تغییر قوانین تبعیض‌آمیز شدند.

آزادی‌هایی که بر چوب می‌شوند

فرنوش امیرشاهی

هشتم مارس سال ۵۷، وقتی چندین هزار نفر از زنان در خیابان‌های تهران یکصدا فریاد می‌زدند "آزادی زنانه حق مسلم ماست"، شاید هیچگاه تصور نمی‌کردند این خواسته، چهل سال پس از انقلاب، هنوز به صورت یک مطالبه باقی بماند.

با «واقعیت مجازی» در برابر آزارجنسی

فرناز سیفی

مورگان مرسر، نخواست و نگذاشت که تجربه دردناک آزارجنسی، او را در گرداب تلخی و ناامیدی و بی‌اعتمادی گرفتار کند. مصمم تصمیم گرفت از دل این رنج، کاری مفید و راهگشا بیرون بیاورد. می‌گوید باور دارد که باید از تجربه‌های تلخ زندگی، چیزی ساخت که رنج دیگران را کاهش دهد و به داد دیگری برسد.